× بستن تبلیغات

mina

 مارت گولمن یک کارگردان هنری روسی در مونته نگرو است. اخیرا نمایشگاه آن، «هنر تجاوزگری: عملیات پس از شوروی»، در تاریخ 16 نوامبر 2017 در گالری ساتلی لندن افتتاح شد. نظرات این مقاله متعلق به نویسنده است.

هنرمندان همیشه در جامعه روسیه برگزیده اند. پدر من، نمایشنامه نویس الکساندر گولمن، در دهه 1970 به خوبی شناخته شده بود و زمانی که میخائیل گورباچف ​​به عنوان پدر پرسترویکا، جنبش اصلاحات در حزب کمونیست، جایزه داد. در آن زمان، تئاتر تغییرات در درک تمام نسل را تغییر داد.
در دوره گلاسنوست ("باز") در اواسط دهه 1980، محدودیت در کتاب های ممنوعه آرام شد. این ادبیات به تازگی در دسترس مردم بود تا جامعه را به گونه ای ارزیابی کند که قبلا توسط تبلیغات کمونیستی سرکوب شده بود.
آیا هنر می تواند بیش از حد سیاسی باشد؟ هنرمند Zineb Sedira برای تلفن های موبایل خاموش است
بازگشت الکساندر سولژنیتسین بزرگ از تبعید در سال 1994 نماد عصر جدید بود. اما تا به امروز، موسیقی راک بیش از نقشهایی که پیش از این توسط تئاتر و ادبیات برگزار شده بود را برداشت. خلاقیت از اعمال مانند Mashina Vremeni، Boris Grebenshikov و DDT منجر به اتهام برای یک دنیای جدید و باز است. کل کشور شعرهای وی را با خوان ویلی کینو Viktor Tsoi می دانست: "قلب های ما تقاضای تغییر می کنند."
در حال حاضر، بحث های اجتماعی در روسیه توسط هنر معاصر مطرح شده است و اجرای تکان دهنده موثر ترین ابزار برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی را ثابت کرده است. هنرمندان انگشتان دست خود را بر پایه تغییرات سریع در جامعه روسیه قرار می دهند.
یک انفجار جدید
"پوتین" خود را در سال 2012 انجام داد
سرخپوشان گربه در سال 2012 "پوتین خود را سرزنش" انجام دادند. اعتباری: مجادله گرایی گربه
تا سال 2012، بسیاری از ما تصور می کردیم که روسیه پس از کمونیسم به مثابه یک دموکراسی توسعه یابد. مقامات خدمات لب به ارزشهای اروپایی پرداختند، اما پس از انتخاب مجدد پوتین در سال 2012، دموکراسی در حال پیشرفت در روسیه به یک استبداد کلیشه ای تبدیل شد.
گلن لوری: چگونه هنر معاصر می تواند جهان را تغییر دهد
دولت روسیه هر گونه اظهار نظری از ظاهر غربی را رد کرد. مقامات تلاش کردند تا ثروت هایی را که از طریق فساد جمع شده بودند پنهان کنند. و رسانه ها به طور فزاینده ای به عنوان ابزار تبلیغاتی دولتی مورد توجه قرار گرفتند. دادگاه ها به جاي قوه قضائیه مجازات شدند و اختلافات سیاسی به عنوان رفتار جنایتکارانه مورد بررسی قرار گرفتند.
در این شرایط، حتی بخش سیاسی ترین بخش جامعه روسیه نیز درهم شکسته و بی پروا شد. پس از همه، به عنوان یکی اغلب گوش می گوید در روسیه سخن گفت: "هیچ چیز ما می توانیم انجام دهد."
 
فقط دو هفته قبل از برگزاری انتخابات پوتین، حزب گربه با نماز زشتش "مادر خدا، رانندگی پوتین دور!" ظاهر شد. پس از این آهنگ در بزرگترین کلیسای جامع مسکو، کلیسای ارتدوکس مسیح نجات دهنده، اخبار این اعتراض عجیب و غریب پخش شد و این ویدیو توسط میلیون ها نفر آنلاین مشاهده شد. هنگامی که گروه پس از آن بر اتهامات حجاب بازداشت دستگیر شد، حماسی حماسی با قسمت های تقریبا روزانه آغاز شد: گربه در برابر پوتین.
سرکوب گربه در هر سطح به ضد پوتین تبدیل شد. او یک مرد است، زنان هستند؛ او پیر است، آنها جوان هستند؛ او خاکستری است، آنها به رنگ روشن هستند؛ او غنی است، آنها هیچ چیز ندارند او در کرملین است، آنها در زندان بودند.
چگونه معماری می تواند کمک به بازنگری بحران پناهندگان شود
دادگاه تجسس گرند و زندان دو عضو، توجه جهان را به قوه قضاییه به ظاهر بی رحم روسیه گره زد و رفتار آنها برجسته سرنوشت بسیاری از زندانیان سیاسی است: سازمان عفو ​​بین الملل تصمیم دادگاه "ضربه تند به آزادی در روسیه" نامیده است.
"لاشه" (2013) توسط پیوتر Pavlensky
"لاشه" (2013) توسط پیوتر پاولانسکی اعتبار: Courtesy Pyotr Pavlensky
سپس پیوتر پاولانسکی آمد. بر خلاف رویکرد بی نظیر بیدمشک گربه، او توانایی ضعیفان را نشان داد. هیچ دولتی نمی تواند از او دور شود، زیرا او چیزی برای از دست دادن نداشت.
اجرای برنامه های انتقادی او اغلب تمرینات خود را در معرض آسیب قرار می دهد. او دهانش را بسته بود ("Seam"، 2012) و خودش را در یک پرده سیم خاردار گرفت ("Carcass"، 2013)؛ او برش گوش خود را قطع کرد ("Segregation"، 2014) و قاچاق وی را به میدان سرخ ("اصلاحیه"، 2013) بریده است.
اگرچه چندین بار دستگیر شده و مجبور به انجام ارزیابی های روانپزشکی شده است، مقامات می توانند کمی بیشتر به او بپردازند. پس از همه، چه تهدیدی برای مردی است که چنین خشونتی را بر خود تحمیل می کند؟
از طریق پاولنسکی، جامعه دید که چگونه یک فرد می تواند مخالف دستگاه های خشونت آمیز دولت باشد. به نوبه خود، امید به وجود آمده است که مردم مانند او کمک خواهد کرد که کشور یک صفحه در تاریخ خود را تغییر و فراتر از رکود کنونی خود را.
بیداری هنری
ناپدید شدن روسیه به اقتدارگرائی منجر به سرکوب همه چیز از حمایت از همجنس گرایی و تجاوز به مسیحیان ارتدوکس به انتقاد از مقامات شد.
هنرمند 3D پرتره های ساخته شده از DNA چلسی منینگ را به نمایش می گذارد
در سال 2013، زمانی که من مدیر موزه هنرهای معاصر پرمولات بودم، میزبان نمایشگاه "Welcome، Sochi 2014"، هنرمند سیبری 2014 بود.
در سال 2014 المپیک زمستانی به زحمت افتاد. این نمایشگاه مقامات را تعطیل کرد و من از موزه اخراج شدم. دو سال بعد، پس از برگزاری نمایشگاه جمع آوری پول برای زندانیان سیاسی که از انتخاب مجدد پوتین در سال 2012 اعتراض کرده بودند، من را از فضای گالری من خارج کرد.
اما مقاومت در برابر این محدودیت ها، یکی دیگر از استراتژی های هنری مهم را ارائه می دهد. دمیر موراتوف هنرمند سیبری این کار را با تلاش برای متمرکز کردن قدرت از طریق زبان هنر انجام می دهد. او یک دولت جدایی طلب سیبری را از خانه خود (که او به نام Bednotown یا "شهر فقیر" نامیده است) ایجاد کرده است که دارای بسیاری از نشانه های یک کشور واقعی است: یک ملحفه، یک پرچم، یک تمبر پستی و یک ارز. هنگامی که من در یک ایستگاه پلیس مورد بازجویی قرار گرفتم، تصاویری از کارهای موراتوف دیدم، اما او تا به حال توانسته است از دستگیری و زندانی کردن اجتناب کند - به احتمال زیاد به این دلیل که احساسات جداییطلبانه او محدود به هنر است.
"پادشاهی سیبری" (2017) توسط دمیر موراتوف
"انگلستان سیبری" (2017) توسط دمیر موراتوف اعتبار: Courtesy Damir Muratov
همانطور که بلشویک ها 100 سال پیش انجام دادند، پس از انقلاب اکتبر، دولت روسیه امروز تلاش می کند تا هنر را به دولت خدمت کند و ایدئولوژی دولت را بیشتر کند. با این حال، تنها هنرمندان بی سواد که مایل به خدمت به این هدف هستند.
جامعه هنری در کل به ندرت با دولت چشم می بیند. این تعارض همیشه نمی تواند متوقف شود، اما به دلیل یک حقیقت اساسی وجود دارد: هنرمندان همیشه به دنبال باز شدن در جهان، به دنبال آینده و دیدن جای خود در آن هستند. در مقابل، حکومت پوتین با لفاظی از انزوا و ناسیونالیسم روسیه مشخص می شود، به دنبال گذشته برای جلال شکوه سابق.
شاید به همین دلیل احساس بیگانگی در میان مردم روسیه رو به افزایش است. در جامعه هنری، واضح تر از هر جای دیگر، می توان شاهد سبز شدن یک روسیه جدید بود.
نوشته شده در دوشنبه 12 آذر 1397ساعت 15:25 توسط admin|


آخرين مطالب
» <-PostTitle->

Design By : بست بلاگ